PANNING FOTOGRAFIJA moguće je opisati kao još jednu vrlo zanimljivu tehniku fotografiranja motiva u pokretu, gdje opet glavnu ulogu igra…pogađate…brzina zatvarača! Efekt zamućenja pokreta i pozadine, a dijelom oštar prikaz glavnog motiva, na ovakvim fotografije može se činiti kao intervencija u fotografiju Photoshopom, no istina je drugačija. Radi se jednoj tehnici snimanja koja se naziva “panning photography”, a može se prevesti kao “stvaranje fotografije u pomicanju”.
Ovu tehniku je puno lakše pokazati i objasniti u živo nego ju opisati, pa se i na ovom primjeru ponovno potvrđuje vrijednost fotografskih tečajeva. Tehniku nije teško naučiti, samo je potrebno dobro shvaćanje ekspozicije i utjecaj brzine zatvarača na prikazivanje motiva u pokretu (Brzina zatvarača kao kreativni alat – 1.dio, Brzina zatvarača kao kreativni alat – 2.dio). Kao i za većinu vještina potrebno je vježbanje i sakupljanje vlastitih iskustava. Svaki motiv u pokretu može biti pogodan za fotografiranje ovom tehnikom.
Kod ove tehnike snimanja nema 100% točnog “recepta” kako izraditi uspješnu fotografiju, no ipak možemo u velikoj mjeri, kroz nekoliko cjelina, pomoći svima koji žele isprobati ovu tehniku.
ODREĐIVANJE NAČINA RADA FOTOAPARATA
Manula mod (M) biti će dobar samo ako radite u uvjetima ujednačenog osvjetljenja, što je vrlo rijetko. Puno bolji način rada je poluautomatski Shutter mod (S / kod Canon – Tv). Zašto?
Kod Shutter moda ne morate brinuti o korektno podešenoj ekspoziciji. Potrebno je samo odabrati brzinu zatvarača s kojom želite fotografirati (podesiti ISO ako je slabije osvjetljenje), a za sve ostalo će se pobrinuti elektronika fotoaparata. Kada radite u Shutter modu potpuno je svejedno imate li jednoliko osvijetljen kadar ili ne za vrijeme fotografiranja, fotoaparat će uvijek raditi u korektnoj ekspoziciji.
ODABIR BRZINE ZATVARAČA
Za oštar prikaz glavnog motiva i zamućenog pokreta i pozadine, treba pažljivo odabrati brzinu zatvarača. Općenito govoreći, raspon brzina zatvarača koje se koriste u ovoj tehnici su između 1/30s i 1/125s. Koju brzinu odabrati ovisi o dva vrlo važna čimbenika:
Udaljenost motiva koji se fotografira – što smo bliže motivu, trebati će i veća brzina zatvarača. Što ste dalje od motiva u pokretu koji fotografirate, trebati će i manja brzina zatvarača. To je točno…. sve dok ne koristite teleobjektiv na otprilike 150mm žarišne duljine i više od toga, tada trebaju i veće brzine zatvarača.
Brzina kretanja glavnog motiva – što je motiv brži, to će biti i veća brzina zatvarača, oko 1/80 sek ili više. Za sporije motive, npr. biciklist, obično se prvo namješta manja brzina zatvarača, na 1/30 sek.
PODEŠAVANJE FOTOAPARATA
Do sada smo namjestili način rada fotoaparata (Shutter mod) i brzinu zatvarača (za početak 1/30 sek). No to nije sve. Ova tehnika traži podešavanja Auto fokusa i brzinu okidanja fotografija u jednoj sekundi.
Auto fokus (AF) potrebno je namjesti na kontinuirano izoštravanja. Za to je potrebno odabrati način rada Auto fokus Continius (AF-C / kod Canon – AI Servo). Osim ovoga prebacite na ručni odabir pojedinačne Auto fokusne točke. Radi lakšeg prčenja motiva u pokretu, odaberite srednju AF točku.
Ako do sada niste, vrijeme je namjestiti režim okidanja fotografija na Continius (kontinuirano okidanje) i to na najveći mogući broj fotografija u 1 sek (Continus High – Ch).
VRIJEME ZA SNIMITI PRVE FOTOGRAFIJE
Ideja ove tehnike je snimiti fotografiju subjekta u pokretu dok isto brzinom pomičete fotoaparat usmjeren u motiv koji se kreće. Primjer iz svakodnevnog života – dok se vozite u tramvaju/autobusu/automobilu mi se ne gibamo u odnosu na prometalo kojim se vozimo, i sve što gledamo je oštro i jasno. U odnosu na okolinu se gibamo i zbog toga gibanja okolina moe izgledati zamućeno. Isti efekt postižemo i na fotografiji snimajući ovom tehnikom.
Za početak i vježbanje predlažemo odabrati neku prometnicu sa relativno gustim prometom. Dok je motiv još udaljen počnite ga pratiti fotoaparatom, stisnite okidač fotoaparata do pola kako bi aktivirao Auto fokus i ne puštajte ga. Pazite, Auto fokusna točka mora stalno biti na motivu koji pratite. Kada motiv koji pratite dođe ispred vas (ili tu negdje), stisnite okidač do kraja i držite ga stisnutim, a u isto vrijeme nastavite istom brzinom kontinuirano pomicati fotoaparat. Nakon što ste napravili 3-4 fotografije, možete maknuti prst sa okidača i završiti snimanje.
MOGUĆE GREŠKE I UZROCI
Ne odustajte, za ovu tehniku treba malo upornosti i vježba. Kada se pojave greške kod fotografiranja, a hoće, opisati ćemo posljedice i uzroke kako bih mogli što prije ispraviti.
Sve je na fotografiji oštro, pokret je zamrznut, nema efekta zamućenja pozadine – prevelika brzina zatvarača, smanjite ju, npr. ako ste imali podešenu brzina 1/100 sek, smanjite ju na 1/40 sek i pokušajte ponovno
Na fotografiju su mutni i motiv u pokretu i pozadina – brzina zatvarača je prespora, povećajte ju, npr. ako ste imali namještenu brzinu na 1/40 sek povećajte na 1/80 sek i pokušajte ponovno. U ovom slučaju moguć uzrok je prebrzo ili presporo praćenje motiva u pokretu.
Motiv brzo odlazi iz zone fotografiranja – ako se ovo dešava onda niste ostavili dovoljnu udaljenost do motiva. Odmaknite se više od motiva i pokušajte ponovno fotografirati, sada bi zona fotografiranja trebala biti veća i ostaviti dovoljno prostora za napraviti 3-4 fotografije motiva u pokretu.
JOŠ SAMO OVO…
Ukoliko imate problema sa držanjem fotoaparata u rukama i istovremenim pomicanjem, možda bi trebali koristiti fotografski stativ koji omogućuje dobro horizontalno pomicanje. Ako tijekom snimanja dolazi osim poželjnog horizontalnog i do vertikalnog pomicanja fotoaparata, zamućenje pozadine i oštrina motiva vjerojatno neće biti dobro.
Fotografije će izgledati bolje ako pažljivo odaberete motiv, ali i pozadinu. Koliko je god moguće pokušajte pronaći pozadinu koja će biti dovoljno velikom kontrastu s motivom.
KRENIMO FOTOGRAFIRATI
Ako ste došli do ovih redaka, čestitamo, pročitali ste ovaj članak. Zapišite važne informacije i krenite fotografirati. Bilo bi nam drago ako neku od svojih fotografije podijelite s nama.